Warcino otwarte na młodych ekologów

Tradycyjnym akcentem obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Polsce od szeregu lat jest finał centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W tym roku w Zespole Szkół Leśnych w Warcinie w dniach 5-7 czerwca odbył się on po raz XXIV. Uczestniczyli w nim finaliści etapu wojewódzkiego z całej Polski – 7-osobowe reprezentacje wraz z opiekunami, ogółem 115. uczniów.

Do testu finału centralnego XXIV OWE przystąpiło 115 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski

Do testu finału centralnego XXIV OWE przystąpiło 115 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski

Olimpiada ta jest najpopularniejszą wśród zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej, adresowaną do uczniów ponadgimnazjalnych wszystkich typów, a rocznie uczestniczy w niej ok. 40 tysięcy młodzieży.

Uroczystego otwarcia finału dokonał w staropolskim stylu i klimacie gospodarz przedsięwzięcia Piotr Mańka, dyrektor ZSL w Warcinie. Jednocześnie otwarcie to uświetnili uczniowie Technikum Leśnego – sygnaliści i zespół muzyczny działający w szkole. Szczególną rangę temu wydarzeniu nadała obecność przedstawicieli NFOŚiGW: eksperta dra Macieja Trzeciaka oraz dyrektora Departamentu Edukacji dra Mirosława Sobali, a także Andrzeja Miłoszewskiego, radcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Wszyscy uczestnicy i goście finału mogli podziwiać pałac Bismarcka – siedzibę szkoły wraz z jej niepowtarzalnymi wnętrzami i pamiątkami historycznymi. W to niezwykłe tło znakomicie wkomponowano wystawy prezentujące niezwykłe piękno leśnej przyrody, w tym tegoroczną wystawę pokonkursową „Lasu Polskiego” – „Las w moim obiektywie 2009”.

Po teście pisemnym wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy przystąpili do zmagań w ustnej części problemowej finału. Musieli się oni wykazać praktyczną wiedzą z dziedziny ekologii, znajomości przepisów prawa ochrony środowiska, a także świata roślin, owadów i „głosów przyrody”. Najlepszym wśród nich okazał się uczeń Technikum Leśnego w Biłgoraju Sebastian Matwiejczuk. Kolejne miejsca zajęli: Aniela Skałkowska z LO w Oświęcimiu i Juliusz Szajek z LO w Gostyniu (drugie miejsce ex aequo), a trzecie Katarzyna Wróbel z LO w Żarach. Wszyscy uczestnicy finału XXIV OWE mają zapewnione studenckie indeksy na blisko 60 uczelniach naszego kraju bez postępowania kwalifikacyjnego.

Dr Małgorzata Falencka-Jabłońska, przewodnicząca Głównego Komitetu OWE, na co dzień adiunkt w Zakładzie Ekologii Lasu i Łowiectwa IBL, podsumowała wyniki tegorocznej edycji. Stwierdziła, że u progu jubileuszu 25-lecia Olimpiady, który przypada w 2010 roku, liczba uczestników od początku jej istnienia szacowana jest na ok. 1 miliona. Z ogromną satysfakcją należy podkreślić, że finaliści i laureaci kolejnych edycji pozostali wierni swym zainteresowaniom i aktualnie pełnią liczące się funkcje w dziedzinie ochrony i kształtowania środowiska. Wśród nich można wymienić m.in. Grzegorza Okołowa, kierownika Ośrodka Edukacji w Kampinoskim PN, Jerzego Wójcika – wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Łodzi oraz dra Macieja Trzeciaka, który do niedawna pełnił funkcję Głównego Konserwatora Ochrony Przyrody.

Na wydmach w Słowińskim Parku Narodowym

Na wydmach w Słowińskim Parku Narodowym

Srebrne gody Olimpiady będą obchodzone w miejscu szczególnym, które sławi polską przyrodę na cały świat – Białowieskim Parku Narodowym. Warto podkreślić, że w tym roku centralne obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Polsce odbędą się w dniach 19 i 20 czerwca w Białowieży. Uroczystość będzie okazją do prezentacji osiągnięć województwa w dziedzinie ochrony środowiska i walorów przyrodniczych Podlasia, ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Białowieskiej, w związku z przypadającym na 2009 rok 600-leciem objęcia jej ochroną.

Artur Sawicki

Główny Komitet Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

————————————————————————————————–

Fotogaleria zdjęć z XXIV OWE >>>

XXIV OWE

ARTYKUŁY PRASOWE o OWE:

Pałac von Bismarcka i jego oblicza… (“Trybuna Leśnika”)

Zwycięstwo przyniósł… gawron (“Echa Leśne”)

Dyskusja na Forum  BIOLOG.PL >>>

Kilka wypowiedzi z forum:

Lizy: Jak mnie kusi ta Białowieża. Ale fajnie było. A test no…trudny – w końcu etap centralny. Koszulka “Jestem z lasu” wymiatała.

Lalicya: Tak, tak, koszulka była świetna! gdzie można taką dostać? I szczerze mówiąc to nie spodziewałam się, że na etapie centralnym jakiejkolwiek olimpiady może być tak fajnie. To naprawdę były niezapomniane trzy dni.

Mistery7: Warcino super miejsce! Ta szkoła ma po prostu niesamowity klimat. Niezapomniane wrażenia, pozdrawiam uczestników.